Slovácký soubor Kyjov, z. s.

Mužský sbor

Aktivitu folklorních zpěváků sdružených pod názvem Mužský sbor z Kyjova je možné zaznamenat již počátkem padesátých let dvacátého století. Jednalo se však o mimořádné příležitosti. Prvním vedoucí sboru, který začal v roce 1961 s pravidelnými nácviky zpěvu, byl Jiří Wenzl, nápomocen mu byl jeho bratr Josef Wenzl. V roce 1979 se vedení ujímá tehdejší primáš cimbálové muziky v Kyjově Jura Petrů. Po jeho smrti v roce 1985 přebírá tuto funkci jeho syn Jiří Petrů, který vede sbor až do současnosti. Jiří Petrů mladší, který před tím působil 2 roky ve Ždánicích začal také iniciovat přátelská setkání mužských sborů na Kyjovsku a Ždánicku. Tato setkání se rozvinula do nejrůznějších podob a jsou dnes známa téměř po celém Slovácku.

Sbor se za léta svého působení také podílel na televizních a rozhlasových pořadech. Vlastní svůj třídílný zpěvník „Zpíváme v Kyjově“ a v roce 2004 natočil první zvukový nosič „Dej nám Bože zdravíčka“ za doprovodu CM Jury Petrů. Repertoár sboru se pohybuje kolem 500 lidových písní z regionu Kyjovska.

Mužský sbor je součástí Slováckého souboru Kyjov a spolu s jeho ostatními složkami se významně podílí na tradiční kultuře města a regionu. V kategorii folklorních pěveckých sborů v České republice byl Mužský sbor z Kyjova vyhodnocen již dvakrát jako nejlepší vokální sbor v oblasti folkloru a získal v této kategorii cenu Foskar za rok 2002 a 2006.

Tradiční akce mužského sboru:

Jarní zpívání (dříve Otvírání sklepů)
  • Setkání krojovaných mužských sborů, dříve v areálu vinných sklípků v Kyjově na Šištótě, nyní na kyjovském náměstí před radnicí v nejbližším nedělním termínu prvního jarního dne, s doprovodným programem, zpěvy, ochutnávkou vín a zabíjačkových specialit.
Setkání přátel zpěvu a přírody
  • Neformální setkání na Hoře sv. Klimenta ve Chřibech
Facebook